Eksperci radzą

Retinol: odmładzanie w codziennej pielęgnacji

Retinol to jedna z najlepiej przebadanych substancji anti-aging. Zagęszcza skórę i spłyca zmarszczki, wykazuje pozytywne działanie w przypadku leczenia trądziku. Jest często stosowana w dermatologii w różnych formach.

Retinol – odmładzająca witamina A

Retinol rozjaśnia przebarwienia oraz redukuje nadmierne wydzielanie sebum. Retinol najlepiej wprowadzać do pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym. Ze względu na możliwość podrażnienia skóry na początku stosowania retinolu, rekomendowane jest wprowadzanie go w momencie mniejszego nasłonecznienia. Istnieją aktywne formy witaminy A, które wprowadzamy również wiosną, ale wymaga to konsultacji ze specjalistą oraz wybrania odpowiedniego preparatu. Jeżeli nasza skóra jest „przyzwyczajona” do retinolu, możemy stosować go cały rok. W okresie wiosny i lata zaleca się stosowanie niższych stężeń lub zmiejszenie częstotliwości aplikacji na przykład do 2 razy w tygodniu.

Retinol aplikujemy zawsze na noc, gdyż cząsteczka retinolu jest niestabilna w kontakcie z promieniowaniem UV. Ulega wówczas degradacji i traci swoje właściwości. Na dzień stosujemy kosmetyki antyoksydacyjne na przykład te z dużą zawartością witaminy C oraz obowiązkowo dobry krem z filtrem.

Niezależnie od wieku, retinol wprowadzamy do pielęgnacji stopniowo. Warto również zacząć od form aldehydowych niedrażniących skóry, aby „zapoznać” ją z cząsteczką młodości – to tak zwany okres retynizacji. Gdy skończymy opakowanie produktu o danym stężeniu, możemy zacząć przyzwyczajać skórę do „silniejszego” kosmetyku. Jeżeli już na samym początku przesadzimy ze stężeniem retinolu może pojawić się uwrażliwienie skóry, złuszczanie, pieczenie, zaczerwienienie czy podrażnienie. Aby zredukować część nieprzyjemnych skutków jego stosowania oraz prawidłowo “zapoznać” skórę z retinolem, warto budować tolerancję stopniowo – zaczynając od niskich stężeń. A także wprowadzać kosmetyk z retinoidami do pielęgnacji: na początku 2 razy w tygodniu, stopniowo zwiększając częstotliwość.

W dniach kiedy nie stosujemy retinolu warto zadbać o odpowiednie nawilżenie. Przy wprowadzaniu retinolu zalecam zatem cierpliwość i obserwowanie skóry. Więcej nie znaczy lepiej i szybciej. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli uzyskać upragnione efekty, ale nie ma drogi na skróty. Zwiększenie częstotliwości stosowania bądź stężenia warto zawsze omówić ze specjalistą.

Autor wpisu:

Olga Pavlenko
Mgr Olga Pavlenko
Kosmetolog, mgr położnictwa
Potrzebujesz konsultacji? Zadaj pytanie naszym ekspertom Zapytaj